Při správě obchodních zakázek v LIBERTY Ostrava pomáhá robot
Ostrava 27. března 2020 – Robot Proces Automation neboli RPA, to je oficiální název nového technologického pomocníka, který vypomáhá v oddělení koordinace prodeje a řízení zakázek v LIBERTY Ostrava. Nejedná se ale o postavičku připomínající člověka, kterou uvidíte sedět u počítače, nýbrž o speciální software. Ostravská huť pokračuje v automatizaci svých procesů a kromě výrobních postupů přenáší moderní technologie také do administrativy. Softwarový robot byl již odzkoušen v testovacím režimu a do plného pracovního procesu nastoupí ihned po dodefinování potřebných procesů. I díky této vychytávce se budou moci zaměstnanci z oblasti administrativy zakázek věnovat kreativnějším činnostem.
V praxi to probíhá tak, že pracovník z oddělení koordinace prodeje a řízení zakázek odešle objednávky na robotův e-mail. Robot zpracuje obsah objednávky v příloze do excelovské tabulky a následně si otevře systém SAP a přihlásí se do něj.
„Tady už funguje jako klasický zaměstnanec. Pomocí excelovské tabulky robot nahraje založenou objednávku do systému. Nakonec pošle danému zaměstnanci e-mail, ve kterém ho informuje, že byla vytvořena objednávka. To vše robot zvládne dělat zcela bezchybně, rychle, bez jakéhokoliv stresu či emocí a bez přestávky třeba 24 hodin 7 dní v týdnu,“ vysvětluje Patrik Josífko ze závodu automatizace v LIBERTY Ostrava, který má vývoj robota na starosti.
Splnit jednotlivé úkoly je pro robota záležitostí jen několika málo minut. Zcela hladce, rychle a bezchybně zvládne práci, kterou lze nadefinovat do scénáře a kde zpracování informací a práce s dokumenty podléhá přesně dané logice. Navíc je schopen vykonávat a střídat různé druhy úkolů, což lidem někdy činí potíže. Co naopak ještě nezvládne, jsou nestandardní situace. Ty je schopen pouze rozpoznat a následně poslat svému lidskému kolegovi e-mail s upozorněním.
„Počítačoví roboti lidem pomohou přesouvat se ke kreativnější práci, o místo nikoho nepřipraví. Naopak, pomůžou odbourat nudné a rutinní úkony, které bývají únavné, ale vyžadují velké soustředění. Na budoucím rozšíření a vývoji našeho robota budou pracovat naši vlastní experti. To zaručí, že se na jeho „výuce“ budou podílet lidé, kteří vědí, jak podnik a jeho procesy fungují. Dojde tak k významnému vylepšení efektivity práce,“ dodává Miroslav Hýbl, ředitel pro automatizaci v LIBERTY Ostrava.
Liberty Ostrava a.s. je integrovaný hutní podnik s roční výrobní kapacitou 3,6 milionu tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství a petrochemickém průmyslu. Je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. Spolu s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Huť patří do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance, patřícího rodině Sanjeeva Gupty. GFG Alliance má tři nezávislé průmyslové divize: ocelářskou LIBERTY Steel Group, hliníkářskou ALVANCE a energetickou SIMEC. Sídlí v Londýně a působí v 10 zemích světa, kde má celkem 35 000 zaměstnanců a obrat ve výši 20 miliard USD.