Studentská zóna

Kariéra

Page tools
Tisk Tisk
Oblíbené Oblíbené
Sdílet
  • Banner

    Rovné příležitosti

    Umožňujeme všem bez rozdílu přístup k osobnímu a kariérnímu rozvoji. Zajímají nás jedinečné kompetence.Rovné příležitosti
  • Banner

    Gender Diverzity

    Podporujeme ženy v jejich kariérním rozvoji. Tvoříme vyvážené týmy. Všichni spolupracujeme.Gender Diverzity a equality
  • Banner

    Benefity

    Nabízíme různorodé benefity, nezapomínáme na podporu slaďování pracovního a rodinného života.Benefity
  • Banner

    Podpora vzdělávání

    Uvědomujeme si nutnost předávat zkušenosti mladé generaci. Jsme partnerem pro vaši budoucnost.Podpora technického vzdělávání

Liberty Ostrava a.s. podporuje nejen výuku technických oborů, ale také výuku anglického jazyka.

Na projektu EDISON - "Zahraniční studenti speakují se studenty střední školy" spolupracovali Liberty Ostrava, Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek – Místek, příspěvková organizace a AIESEC.

 

Fotografie

 

→ Projekt EDISON - Ing. Tamara Fajkusová

→ Projekt EDISON - Dáša Polivčaková

→ Projekt EDISON - postřehy

→ Projekt EDISON - Ing. Monika Kocháňová, Mgr. Martina Rozsypalová

→ Projekt EDISON - názory žáků

 

Fotografie

Projekt EDISON - Ing. Tamara Fajkusová

Na základě spolupráce Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek - Místek, příspěvkové organizace s partnerskou firmou Liberty, a.s. Ostrava vznikla myšlenka podpořit mezikulturní povědomí studentů prostřednictvím projektu EDISON, který funguje pod záštitou MŠMT a firmy AIESEC, která je jeho organizátorem. Smyslem tohoto projektu je získání nového pohledu studentů na kreativní činnost školy spojenou s její propagací.

Běh pracovního týdne od 17.10 do 21.10. byl realizován každý den formou dvou dvouhodinových bloků v anglickém jazyce. Studenti VŠ z Brazílie, Mexika, Rumunska, Rumunska a Maďarska formou přednášek, prezentací, filmů a kreativních her předali našim studentům mnoho o své kultuře, sociální, ekonomické a politické situaci své země. Záměrem bylo přenést povědomí rozdílů mezi národnostmi a kulturami mezi studenty naší školy.

Byly to jedinečné zážitky při setkání s odlišnými kulturami, kde formou kreativních diskusí získali naši studenti velmi zajímavé názory a odpovědi na celou řadů otázek.

Závěr týdne byl realizován formou společné prezentace našich hostů, kde byly shrnuty nejzajímavější postřehy, dojmy a zážitky z tohoto týdne. Program byl zpestřen o předvedení studentů v krojích s ochutnávkou národních specialit.

Akce skončila s dobrým pocitem všech zapojených zahraničních studentů a poděkováním za dobrou spolupráci všech do této akce zapojených organizátorů s reálnou možností dále v této oblasti spolupracovat. Byly tím prohloubeny vazby s naší partnerskou firmou Liberty, a.s. Ostrava z pohledu větší motivace studentů prohloubit znalosti v anglickém jazyce, který je tak nezbytný pro jejich uplatnění budoucí v technické praxi.

Fotografie

Fotografie

 

Projekt EDISON - Dáša Polivčaková

Tato akce byla pro žáky SPŠ velmi přínosná zvláště z jazykového hlediska a multikulturní výuky. Žáci měli možnost při besedě se zahraničními studenty překonat jazykové bariéry a kulturní stereotypy. Počáteční ostýchavost většinou po několika minutách zmizela a třídy se aktivně zapojily do aktivit. V menší místnosti (A211) byl osobní kontakt mezi zahraničními studenty a žáky SPŠ více patrný než v aule.

Názor studenta - David Zachurczok, S3.A

Myslím si, že tato akce byla přínosná hlavně z hlediska angličtiny. Vyzkoušeli jsme si kolektivní hry, také jsme se pobavili a dozvěděli něco o historii a zajímavostech Rumunska. Předtím jsem o této zemi tolik nevěděl, takže jsem měl možnost poznat tuto zemi blíže. Nejdříve jsme byli udiveni rychlým výkladem rumunského studenta, ale poté, když jsme mu řekli, aby mluvil pomaleji, byl jeho výklad pro všechny srozumitelný.

Fotografie

Fotografie

 

Projekt EDISON - postřehy

Pobyt a prezentace zahraničních studentů na Průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole ve Frýdku - Místku doslova vnesl svěží vítr do již rozběhnutého chodu každodenní práce. Přinesl nejen kus opravdového světa do školních lavic, ale hlavně připomněl jednu často opomíjenou samozřejmost, a sice: že všichni jsme děti jedné planety. Žijeme snad každý někde jinde, tak trochu jinak, s jinými tradicemi a možná trochu odlišnými životními styly, ale i tak je toho víc, co nás sjednocuje, než toho, co nás rozděluje. Pětice mladých lidí – studentů vysokých škol z Maďarska, Rumunska, Indie, Brazílie a Mexika – to jasně dokázala. S bezprostředností a krásným zaujetím, jaké jsou mládí vlastní, předala toto poselství těm mladším, kteří si je přišli poslechnout.

Hosté z cizích zemí představili našim studentům svou rodnou zemi v pěkných prezentacích, a to jak prostředky moderní vizuální techniky (videoklipy, obrázky), tak poutavým vyprávěním o historii dané země, národních krojích a tancích, jídle, architektuře, mýtech a kultuře. Často s humorem a akčními klipy, lekcí samby i cizího jazyka, a nechybělo ani srovnání s Českou republikou, do čehož byli pak samozřejmě vtaženi přítomní studenti v sále. Prezentace probíhaly v angličtině, přičemž si naši studenti jen ověřili fakt, jakou samozřejmostí je dnes plynulé používání anglického jazyka a že právě angličtina je jazykem světové komunikace. Jistě postřehli i cizí nezvyklé přízvuky, které nikdy z nahrávek v britských učebnicích neslyšeli a neuslyší. A jelikož poutavé prezentace dovedly rychle zaujmout, po chvíli naši studenti jakoby docela zapomněli, že poslouchají informace v angličtině. Jistě je těšilo, že rozumí, a někteří se i ptali!

Pobyt zahraničních studentů na naší škole v rámci projektu EDISON byl tedy v obou zmíněných ohledech nanejvýš zajímavý, poučný a velmi aktuální. A také jistě motivační - k lepšímu zvládání anglického jazyka a budování sebedůvěry při komunikaci, a následně pak při prezentaci naší země.

Fotografie

 

Projekt EDISON - Ing. Monika Kocháňová, Mgr. Martina Rozsypalová

Pod tímto názvem se skrývá zajímavý projekt organizace AIESEC, která sdružuje studenty převážně ekonomických vysokých škol z přibližně stovky zemí celého světa. EDISON je ve skutečnosti zkratka vytvořená z počátečních písmen anglických slov: vzdělání, motivace, mezinárodnost, studenti a příležitost (Education, Drive, Internationality, Students, Opportunity).

Pětice vysokoškolských studentů, Letícia z Brazílie, Daniela z Mexika, Renáta z Maďarska, Mihai z Rumunska a Anuraag z Indie, se po pěti týdnech strávených přednášením na jiných školách v Moravskoslezském kraji dostala i do Frýdku-Místku. Během týdne, který strávili na SPŠ, JŠ a OA, shlédly jejich poutavé prezentace stovky našich studentů. Sérii jejich interaktivních přednášek nechyběla žádná z výše uvedených složek, které projekt EDISON sliboval.

Mnozí naši středoškolští studenti dostali první příležitost v životě setkat se tváří v tvář s člověkem, se kterým se vůbec nedomluví česky. Pokud student neovládal portugalštinu, španělštinu, maďarštinu, rumunštinu nebo dokonce jazyk hindi, musel se spolehnout na své znalosti angličtiny. Přednášky totiž probíhaly v anglickém jazyce. Naši studenti možná nerozuměli úplně všemu, ale to podstatné a nejdůležitější určitě pochopili. Kdokoli mohl zvednout ruku a požádat přednášejícího o zpomalení tempa nebo upřesnění nejasné informace.

Lektoři hovořili každý den na jiné téma. Pomohli našim studentům rozšířit si všeobecný přehled o blízkých i velmi vzdálených zemích, kam se někteří z nás možná nikdy ani nedostanou. Mnozí studenti využili příležitosti, kladli otázky a získávali odpovědi přímo od zdroje. Naši kantoři byli mnohdy překvapeni, jak jinak upovídaná třída v tichosti seděla a se zájmem sledovala zajímavosti z jiného kulturního prostředí. To, že jsou studenti hraví všude na světě, potvrdil i zájem o krátké jazykové hry, které si pro nás Letícia, Daniela, Renáta, Mihai a Anuraag připravili.

Projekt EDISON pomohl středoškolským studentům uvědomit si rozdíly ,strong>mezi národnostmi a kulturami, zásobil je novými informacemi o jiných zemích a motivoval je k ještě intenzivnějšímu studiu cizího jazyka.

Fotografie

Fotografie

 

Názory našich žáků

Projekt EDISON - zpracovala třída 2.L.

Tento projekt byl pro nás přínosem, protože jsme se blíže seznámili s kulturou nám vzdálených zemích. Procvičili jsme se v poslechu anglického jazyka.
Měli jsme možnost ochutnat maďarskou specialitu – Erös Pista. Poznali jsme nové přátele z cizích zemí, se kterými jsme si vyměnili kontaktní údaje, abychom mohli zdokonalit své znalosti v cizím jazyce.
Student z Indie zpestřil svou prezentaci napsáním našich jmen v hindštině.

 

Projekt EDISON -Zpracovala třída 4. A

Dozvěděli jsme se nové zajímavé informace o Brazílii. Měli jsme možnost konverzovat se studentkou v angličtině. Mluvila srozumitelně a brala ohled na naše jazykové dovednosti.
Bylo to zábavné a navzájem jsme se učili jazyky.
Líbila se nám zpracovaná prezentace i výklad studentky. Super bylo, že jsme si zatancovali sambu.

 

Projekt EDISON - Libor Chalupa, žák 3. L

Dne 18. 10. 2011 jsme se zúčastnili besedy se studentem z Rumunska. Přednáška byla v angličtině, takže jsme se procvičili v jazyce. Díky této besedě jsme mohli nahlédnout do Rumunska, dozvědět se něco u rumunských tradicích, zvycích a dalších zajímavostech. Na závěr byla ukázka rumunského jazyka, kde nám bylo nejdříve napáno slovo v anglickém a českém jazyce a poté v rumunštině. Výslevnost bylo celkem legrační.
Díky této zkušenosti je vidět, že studovat v zahraničí je možné a také výhodné. Příště by mohl přednášející student zapojit žáky do konverzace o dané zemi.

 

Projekt EDISON - Hana Havláková, Zuzana Kaňáková, třída 3. L

Prezentace byly velice poutavé. O Rumunsku jsme se dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací. Proto nás velice mrzí, že jsme neviděli a neslyšeli ostatní prezentace. Přednes v angličtině byl pro nás nemalým přínosem. Rádi bychom se podobných besed účastnili častěji.
Tímto bychom vám chtěli navrhnout konání výměnných pobytů s anglicky mluvícími studenty.

 

Projekt EDISON - Třída 4. C

Brazilie – Leticia
Díky poutavé prezentaci studentky Leticie jsme se seznámili s novou kulturou. Poučné bylo poznání nového člověka mluvícího anglicky s jiným přízvukem. V průběhu besedy vládla výborná, přátelská atmosféra. Zajímavé bylo srovnání češtiny x angličtiny x portugalštiny.

Fotografie

Tiskové zprávy PhDr. Barbora Černá Dvořáková, MBA - tisková mluvčí >

Zpravodaj pro sousední obce Chceme se s Vámi podělit o novinky z naší společnosti >